В промените се предвижда сборът от всички такси за сметка на длъжника или взискателя в едно изпълнително производство да не могат да надвишават една десета от цялото задължение. Ако длъжникът изплати цялото си задължение в срока на доброволно изпълнение, такси да не се събират.
Предвижда се още, ако в в рамките на година повече от два пъти по едно и също дело се установи .превишаване на този таван, на частния съдебен изпълнител да се налага дисциплинарно наказание.
Вносителите предлагат още държавните и общински органи да не могат да ползват частни съдебни изпълнители за събиране на вземанията си, тъй като има държавни такива.
198 000 дела се водят срещу длъжници
Не е справедливо и социално оправдано частни гилдии със статут на съдебни изпълнители да събират публични вземания като местни данъци и такси, осигурителни вноски, глоби и други, налагайки допълнителни такси, като по този начин утежняват значително положението на длъжника, смятат депутатите. Тези допълнителни разходи се начисляват директно от ЧСИ, независимо дали се спазва 14-дневния срок за доброволно изпълнение на задължението, пише още в мотивите.

istock
Законопроектът предвижда още ЧСИ да са длъжни да предоставят достъп до изпълнителното дело в своята кантора на страните по него незабавно при поискване. Те са длъжти и да предоставят сметка за размера на дълга и таксите по делото на страните.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase