Българите ще работят цели 154 дни през 2025 г., за да изработят средствата, необходими за финансиране на публичните разходи, заложени в държавния бюджет.

Това означава, че 3 юни се превръща в Деня на данъчна свобода – символична дата, след която всеки изработен лев остава в ръцете на гражданите, а не отива в държавната хазна. Данните са част от ежегодния анализ на Института по пазарна икономика (ИПИ), който следи динамиката на преразпределението през бюджета.

Кои са бедни в България

Изчисленията показват, че при прогнозен брутен вътрешен продукт (БВП) от 215 милиарда лева, всеки ден българската икономика създава около 590 милиона лева. Това означава, че ще са нужни точно 154 дни, за да се натрупа планираната сума от 90,3 милиарда лева приходи в държавния бюджет. Това е най-късното настъпване на Деня на данъчна свобода от началото на статистиката, което се дължи основно на увеличеното преразпределение през бюджета – от обичайните 36–37% от БВП в последните години до рекордните 41,9% за 2025 г.

Според ИПИ, основното внимание тази година трябва да бъде насочено към разходната част на бюджета, тъй като разходите за 2025 г. са планирани в размер на 96,7 милиарда лева – с над 18 милиарда повече спрямо 2024 г. Това съответства на 44,9% от БВП, което е безпрецедентен дял за последните две десетилетия. Бюджетният дефицит се очаква да бъде около 6,4 милиарда лева, но изпълнението му зависи в голяма степен от постигането на амбициозни цели за събираемост на ДДС.

istock
istock

Нарастващият дефицит носи със себе си и увеличаване на държавния дълг, като за 2025 г. е заложено ново задлъжняване в размер на близо 19 милиарда лева.

Анализът на ИПИ в бялата книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ подчертава, че България навлиза във втори продължителен период на дефицит, след вече преживяния между 2009 и 2015 г., когато страната беше засегната от глобалната финансова криза и фалита на КТБ. Текущият дефицит, започнал след пандемията през 2020 г., обаче се очаква да бъде по-дълъг и с по-сериозни последици за фискалната стабилност.

Повишава се благосъстоянието на домакинствата у нас

Икономистите от ИПИ предупреждават, че необоснованото нарастване на публичните разходи води до натиск за повишение на данъците в бъдеще, което ще подкопае дългосрочната конкурентоспособност и растеж. Предстоящото повишение на осигурителната тежест, планирано за 2027 и 2028 г., също се оценява като риск за бизнеса и работещите.

Заключението на института е категорично – 2025 г. трябва не само да бъде година на подготовка за еврозоната, но и на възстановяване на бюджетния разум. Основен приоритет следва да бъде свиване на дефицита, овладяване на растящите разходи и отказ от повишаване на данъчната и осигурителната тежест, за да се гарантира устойчив икономически растеж в дългосрочен план.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase