След гафа с тайно повишените данъци в София се задава нов, много по-голям данъчен удар, но този път той ще засегне бизнеса в цялата страна, показа проверка на "Сега".
До края на март фирмите трябва да получат бележките за местните данъци и увеличението ще бъде драстично, предупредиха общински съветници от няколко големи града.
Най-сериозно засегнати се очаква да има в София, Пловдив, Варна и Бургас. Промяната засяга данък сгради за нежилищните имоти на предприятията. Увеличението идва от малка поправка в закона за местните данъци и такси, гласувана от ГЕРБ и "Атака", която е минала незабелязано през парламента. Според нея данък сгради за фирмите вече ще се изчислява върху по-високата от двете суми - данъчната оценка или отчетната стойност. Разликата между двете суми е огромна и само за София се изчислява на 4 млрд. лв. по информация на Столична община. Досега фирмите плащаха данък само върху отчетната стойност, която е историческата цена, на която е придобит имотът, и обикновено е много ниска за старите сгради.
Общински съветници от Варна съобщиха, че заради промяната в закона в морския град има десетократен скок в данъците при някои имоти.
"Един от варненските диагностично-консултативни центрове например до миналата година е плащал данък сгради и такса смет в размер на 1870 лв. По отчетна стойност здравното заведение има активи за 320 000 лв. Сега то вече дължи 10 000 лв. данъци, защото данъчната му оценка е 4 199 692 лв.", обясни Красимир Маринов, съветник от партия "Отечество". Университетската болница е плащала досега данък върху 7 млн. лв. балансова стойност, а сега трябва да плати върху 70 млн. лв. Складова база, изградена през 1994 г. с банков кредит, преди е плащала 340 лв., а сега сумата е 3600 лв.
По-високи данъци ще трябва да платят и хиляди фирми в столицата. Заради избора върху по-високата от отчетната и данъчната стойност увеличението на данъчната база в София е с близо 4 млрд. лв. по информация на общината. От това са заложени със 7.5 млн. лв. повече приходи от данък сгради на фирмите. Отлагането на новото зониране обаче би трябвало да важи и за фирмите с имоти в 19-те засегнати района.
"Фирмата ни има офис от 90 кв.м в панелен квартал. Ако досега сме плащали по 600 лв. данък сгради и такса смет, то отсега ще плащаме 2400 лв. годишно", коментира столичанин в интернет форумите.
В Русе фирмите също бяха неприятно изненадани с неколкократно по-високи данъци.
"Вместо 23 300 лв. сега ми искат 101 000. Данък сгради се вдига от 4600 на 24 700 лв. Такса смет от 18 600 става 76 200 лв. А предприятието си е същото като миналата година, нямаме инвестиции и увеличение на активите. Трите контейнера пред фирмата са същите, а по-големият боклук си извозваме сами с ремарке", оплака се управител на фирма, пожелал анонимност.
Ситуацията се повтаря и в Пловдив.
"Според отчетната стойност някои сгради за милиони бяха оценени от 1000 до 10 000 лв. например. Тези имоти не са никак малко", обясниха данъчните в Пловдив.
В Стара Загора също има увеличение на данъците над 3 пъти.
"Моят данък от 1700 лв. миналата година сега е 5500 лв. И това е в условията на жестока стагнация. Това е непосилно", пише зрител във форума на бТВ. "Във време, когато безработицата расте, а оборотите падат, 300% увеличение е безумие. То поставя бизнеса на колене", оплаква се друга зрителка.
"Много фирми няма да могат да си платят налозите и ще бъдат доведени до фалит", предупреди варненският общински съветник Красимир Маринов от партия "Отечество". Туризмът също сериозно ще бъде ударен, защото данъчната оценка на хотелите е многократно по-висока.
"Това е сериозна опасност за бизнеса. Тя ще има и още един негативен ефект - ще убие ентусиазма на фирмите да регистрират новопостроени сгради и да плащат данъци върху тях", коментира Камен Колев, зам.-шеф на БСК.
Промяната
От 1 януари 2011 г. данък сгради се изчислява върху по-високата между отчетната стойност и данъчната оценка. Отчетната стойност е историческата цена, т. е. стойността, на която е придобит имотът назад във времето, без да се отчита неговата амортизация. Затова е логично по-старите сгради да имат доста по-ниска отчетна стойност от новите, обясниха счетоводители. Данъчната оценка обаче се изчислява от общинските чиновници и зависи от много фактори.
През м. г. фирмите бяха задължени да подадат еднократно декларации, в които да обявят всички характеристики на нежилищните си сгради - квадратура, изолации, местоположение, подобрения и т. н. На тази база през т. г. са изчислени по-високи данъчни оценки, които понякога са в пъти по-високи от отчетната стойност, обясниха счетоводители.