Управител на софийска фирма ще плати от собствения си джоб 285 хиляди лева, защото се опитал да продаде част от имуществото на дружеството на по-ниски цени от пазарните.

По този начин мениджърът искал да избегне плащането на дължимите данъци и осигурителни вноски от фирмата, съобщиха вчера от Националната агенция за приходите (НАП).

По време на ревизия на дружеството инспекторите от НАП установили, че то има задължения към бюджета за стотици хиляди левове.

За да избегне налагането на запори

и евентуалната продажба на имуществото на фирмата от страна на данъчните, шефът на фирмата започнал да продава активите. Така, още докато вървяла ревизията, управителят продал на безценица три служебни автомобила и едно вземане на фирмата от неин клиент.

Ревизорите от НАП установили, че при тези сделки той е намалил стойността на имуществото на управляваното от него дружество с 285 хиляди лева.

Според разпоредбите на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс за намаляване на имуществото на фирма, което би могло да послужи за покриване на дългове към НАП, както и заради продажбата на активи под пазарните цени управителят носи солидарна отговорност. Тоест той ще трябва да плати със собствени средства 285 000 лева, с които е намалил стойността на имуществото на дружеството.

Според изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов солидарната отговорност на физически лица - управители или членове на управителни органи на търговски дружества, ще се използва все повече в работата на НАП в отговор на масовата практика за продажба на дружества с големи задължения на социално слаби, болни или на хора от малцинствата.

Трайното решение според Стефанов е приемането на законови ограничения, недопускащи участието в нови търговски предприятия на хора, за които е доказано, че

системно са извършвали данъчни нарушения.

Тази измама е една от многото, които НАП успява да разкрие през последната година. Последно най-много опити да се крият приходи бяха разкрити при акциите по хотелите и заведенията по морето. Само за месец от 20 заведения по Черноморието бяха открити около 4,5 млн. лева сенчест оборот.

По отношение на ДДС пък

пресечените злоупотреби за точене на данъка от бюджета

за година надхвърлят 1 млрд. лв. В резултат на предприетите мерки от НАП за подобряване на събираемостта приходната администрация ще успее да изпълни заложените й цели в актуализирания бюджет за 2010 г. на 100%. Това означава, че до края на тази година ще бъдат събрани приблизително 12 милиарда лева.