Покупката на жилище е една от най-важните стъпки в живота. Често обаче не сме наясно с важни факти при вземане на заем за целта, което може да ни докара сериозни притеснения на по-късен етап. Ето пет основни неща за ипотечните кредити, за които може да грешим.

1. Вярно ли е, че жилището, което закупувам с кредит е собственост на Банката, докато изплатя кредита?

Не е вярно.

Когато закупувате жилище със средства от банка, се извършват две нотариални сделки.

Едната е свързана с покупко-продажба на имота, предмет на сделката и тя се сключва между продавача и купувача на имота. Чрез нея придобивате жилището и ставате негов собственик.

Втората сделка е свързана с учредяване на ипотека в полза на банката, чрез която тя приема за обезпечение по кредита вашия имот.

2. Вярно ли е, че е по-добре да кандидатствам за финансиране в лева, тъй като си получавам заплатата в лева.

Вярно е.

Важно е да прецените в каква валута получавате доходите си и може ли да управлявате валутния риск, който винаги е налице, когато валутата на задълженията е различна от валутата на доходите.

При получаване на доходите в лева е по-добре да кандидатствате за кредит в лева с цел да избегнете курсови разлики при покриването на съпътстващи разходи през целия период на ипотечния кредит.

3. Вярно ли е, че лихвата по вашия ипотечен кредит отразява цената на кредита?

Не е вярно.

Цената на кредита включва лихвата като основен разход, но и всички такси, свързани с отпускането, усвояването и управлението на кредита. Oсвен това трябва да се добавят и разходите за допълнителните продукти, закупени заедно с кредита (дебитни и кредитни карти, пакети, застраховки и др.).

Затова от „Райфайзенбанк“ препоръчват винаги да изисквате подробна информация с всички дължими разходи, за да можете да вземете решение за най-подходящата оферта.

4. Вярно ли е, че като обезпечение по ипотечния кредит може да служи само жилището, което е обект на сделката?

Не е вярно.

Като обезпечение по кредита е възможно да се ползва и друг приемлив за Банката имот.

5. Вярно ли е, че рефинансирането винаги е изгодно, ако другата банка ми предложи по-ниска лихва?

Не е вярно.

Преди да предприемете стъпка към рефинансиране, е добре да се запознаете не само с предлаганата лихва по кредита, но и с всички допълнителни разходи по рефинансирането. Обичайно такива са такси, дължими към настоящата банка по предсрочното погасяване на кредита и заличаване на ипотека, такси по новоотпуснатия кредит към банката и нотариални такси за учредяване на новата ипотека. От „Райфайзенбанк“ препоръчват внимателно да прегледате всички допълнителни разходи при предложената по-ниска лихва и да прецените дали рефинансирането би било по-изгодно.