За да избегнат общественото и правителството недоволство, банките стават все по-иновативни във възнагражденията за служителите си. Проучване на "Уолстрийт джърнъл" показва, че те разчитат все повече на краткосрочни опции в акции и дори раздават кредити на служителите си.

Bank of America и Citigroup например пускат акции за своите служители, които могат да бъдат упражнени в рамките на няколко месеца – период, много по-кратък от нормалните няколко години.

Други големи банки като Goldman Sachs и Royal Bank of Scotland пък облекчават финансовото положение на някои свои служители чрез заеми.

Някои британски банки обмислят мерки за избягване на еднократния данък от 50% върху бонусите, като отлагат премията за след края на данъчната година или краткосрочно увеличават основната заплата.

Тези мерки са стъпка назад в опита на банките да успокоят гнева на обществото и властите около високите им възнаграждения, след като повечето институции склониха да орежат бонусите за служителите си, коментира "Уолстрийт джърнъл".

Сега банките и инвестиционните посредници предпочитат да изплащат по-голяма част от бонусите под формата на акции. Например през последното тримесечие Goldman рязко ограничи паричните плащания, предупреждавайки партньорите си, че 60% от бонусите им за 2009 г. ще са от акции под условие.

Тази политика обаче тежи на банкерите с високи ипотечни вноски и сметки за частни училища, което  принуждава компаниите да подпомагат служителите си под друга парична форма. За да ги задържат, някои институции увеличават облекчените заеми за тях.

Представители от бранша споделят, че за разлика от обикновените потребители банкерите и инвеститорите често се радват на по-ниски от пазарните лихвени проценти по заемите. По-големият брой заеми с облекчени условия за банковите служители обаче би могъл да доведе до още отрицателни отзиви към институциите предвид по-слабото кредитиране на потребителите и бизнеса. Балансите на американските банки се свиха с 2.8% през третото тримесечие на миналата година - най-големият спад от 25 години насам.

Royal Bank of Scotland стартира програма за отпускане на заеми за своите служители с просрочени задължения, но при пазарни условия на кредита. Citigroup дори предлага опростими заеми на избрани служители в парично затруднение.

Банките са прибегнали и до друг иновативен метод, за да осигурят текущи средства за служителите си. Те съкращават периодите, в които банкерите могат да упражнят опциите върху акциите си. Така тези опции стават почти толкова ликвидни, колкото самите пари в брой. Например,Citigroup е раздала опции за близо 2 млрд. долара с падеж през април, а Bank of America - през август.

Банковите регулатори предупреждават компаниите да не свиват периодите под една година.