Банките вече няма да могат да променят условията в договорите за потребителски заеми без подпис на клиента, че е съгласен с промяната.
Трезорите ще могат да изменят едностранно само лихвата, но за целта ще са длъжни да уведомят клиента. Това предвижда новият закон за потребителския кредит, който беше одобрен окончателно от депутатите вчера и влиза в сила на 12 май.
Всички изменения и допълнения ще се подписват от двете страни по договора. Вече няма да важи правилото, с което много трезори у нас злоупотребяват - променят общите условия и с това конкретният договор се счита за променен.
Единственото изключение е в случаите, когато банката реши да промени лихвата. Тя ще може да го прави едностранно, но първо ще трябва да уведоми клиента. Това трябва да е на хартия или чрез друг "траен носител", например чрез sms или e-mail, като изискването е то да се прати на последния посочен от клиента адрес. В закона обаче няма санкция, ако банката не съобщи за промяната на клиента. Въпреки че потребителските организации и бизнесът се обявиха против подобни привилегии за банките, те останаха в закона.
Законът, който въвежда у нас евродиректива, се отнася за потребителски кредити и лизингови договори от 400 до 147 000 лв., но не и за ипотечни заеми. Освен това в обхвата му попадат само контрактите, сключени след 12 май. Това означава, че за кредитите, изтеглени дотогава, ще се прилага старият ред.
Новото в закона е, че банките ще са длъжни да представят всяка оферта за заем под формата на общ формуляр, в който по един и същи начин са посочени лихвата, размерът и датите на погасителните вноски, годишният процент на разходите, общата дължима сума, всички такси и лихви при закъснение с вноската или при предсрочно погасяване. Целта на тази клауза, която важи и за ипотечните кредити, е клиентите да не бъдат заблуждавани с подвеждащи условия при предлагане на офертите. Банката ще е длъжна да предостави предварително и безплатно проекта на договор за кредит, ако клиентът поиска това.