Перспективата пред банките в България е стабилна, но мрачна, се казва в анализ на рейтинговата агенция Фич.

Фич Рейтингс обяви, че общата перспектива за банките в Централна и Източна Европа през 2013 г. е стабилна, но остава мрачна на фона на кризата в еврозоната, в резултат на което се понижава ръстът на БВП и се влошава качеството на активите.

Балансът на рисковете в Словения и Унгария остава отрицателен. А неблагоприятните тенденции в България, Румъния и Хърватия продължават, което означава, че банките разполагат с по-малко възможности за гъвкавост и устойчивост на сътресения. Въпреки това перспективата за полските, чешките и словашките банки остава стабилна, което отразява високото качество на активите, силното им финансиране и представяне.

Гигантът очаква през 2013 ръстът на кредитирането да остане слаб. Според Фич бавното възстановяване в икономиките от еврозоната води до по-ограничени възможности за кредитиране в Централна и Източна Европа и мудно търсене на кредити. Именно това, а не финансовите ограничения, е и ще остане основен двигател на унилото кредитиране в региона през 2013.

Експертите на агенцията очакват слабият растеж на кредитирането, както и по-високите разходи за финансиране, да окажат натиск върху вече нарушената рентабилност в региона.

Фич очаква качеството на активите в повечето банкови сектори в Централна и Източна Европа да се влоши още повече през идната година. Разходите за обезценка също ще останат високи, дори в системите, където потокът от нови необслужвани кредити ще намалее.

Слабият растеж и високите разходи за обезценка на активите ще окажат натиск най-вече на банките в Словения и Унгария. Банките в балканската страна постигнаха известен напредък при разпознаването на обезценените заеми и създаването на резерви.

Но според Фич продължават да се нуждаят от значителни допълнителни капиталови инжекции, за да обслужват адекватно съществуващите и новите обезценени заеми и да поддържат здрави капиталови буфери.

Дългосрочните рейтинги на банките в Централна и Източна Европа отразява до голяма степен потенциалната подкрепа от компаниите майки. Въпреки това по-ниските суверенни рейтинги на България, Румъния и Хърватия (BBB-), както и този на Унгария (BB+), означават, че дългосрочните рейтинги на банките често са на нивото на рейтингите на страните, а перспективите им отразяват тези за държавите.

Рейтингите на банките в Централна и Източна Европа могат да бъдат понижени, ако тези на техните компании майки бъдат подложени на натиск от нови ескалации на кризата в еврозоната. Но пък от друга страна стабилизиране на рейтингите на компаниите майки би довело до положителни промени на перспективите на клоновете.

Рейтингите и перспективите на банките в България, Румъния, Унгария и Хърватия може да бъдат преразгледани, ако настъпи промяна в оценките на Фич за съответните страни. Пропадане на Словения би довело до понижение на рейтингите на държавните банки.

Продължаващото влошаване на качеството на активите в съчетание с липсата на засилване на капитала на банките може да доведе до понижения в Словения, Унгария, Хърватия, България и Румъния. Фич смята, че рязко влошаване на заемите в Полша, Чехия и Словакия към момента е малко вероятно.