Лихвите по кредитите за домакинствата ще паднат с 1,3 процентни пункта /пр.п/ до 2018 г. спрямо 2016 г. и ще достигнат средно 6,9%. При тези за бизнеса понижението ще е с около 0,5 пр.п до 4,2%.

Това показва анализ на Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк, представен по време на годишната конференция на Европейската банка за възстановяване и развитие /ЕБВР/ в Кипър.

Банката за развитие дава „Втори шанс“ на отхвърлени кредити 

 

БНБ отчете ръст на депозити и кредити 

 

Програма на ББР ще осигурява кредити при двойно по-ниски обезпечения

 

Основната причина, която ще тласка лихвите по кредити надолу е изострящата се конкуренция между банките за това кой ще спечели повече от увеличаващото се търсене на заеми, отбелязва банкерът.

„Средните лихви по кредити ще достигнат своето дъно през 2018 г. и ще започнат да се увеличават от 2019 г., като успоредно с това спреда между лихвите по депозити и кредити, според нас, ще продължи да намалява. Тенденцията на увеличение на лихвите ще бъде в ход поне няколко години, като нейната скорост ще се определя от бавно протичащия процес на нормализация на лихвите в еврозоната. Най-важният извод, до който стигаме е, че е налице значителна вероятност, когато процесът на нормализация на лихвите в еврозоната приключи – някъде в периода след 2020 г., средните лихви по кредитите у нас да се окажат не много по-високи от наблюдаваните в момента“, отбелязва Павлов.

Според икономиста понататъшно намаление на лихвите по депозитите е невъзможно заради вече достигнатите ниски нива. Така спредът между лихвите по депозити и кредити ще намалява успоредно с намаляването на лихвите по кредитите. От тази ситуация банките ще търсят изход като се стремят да увеличат обема на бизнеса.

Банкерът прогнозира в следващите две години и обемът на необслужваните кредити да продължи да намалява. В края на 2018 г. понижението спрямо 2016 г. ще е с 3,3% до 9,5% от общо отпуснатите заеми.

Средногодишни лихвени проценти по салда (2014-2022)

Източник: БНБ, УниКредит Булбанк Икономически Проучвания

Основен сценарий за развитието на Българския банков сектор за периода 2017-2018 г.

Източник: НСИ, БНБ, УниКредит Булбанк Икономически Проучвания

* Кредити с просрочие над 90 дни
**Съотношение на заделените през годината провизии към осреднения размер на кредита