Два дни след като данните на Евростат посочиха, че родните малки или средни фирми получават най-трудно кредити в целия ЕС, същото призна и икономическото министерство.
"Над 30 на сто от компаниите, които кандидатстват по програма "Конкурентоспособност" на Евросъюза, отпадат още в самото начало заради липсата на пари за обезпечаване на проектите си", съобщи икономическият зам.-министър Евгени Ангелов.
Фирмите или нямат възможност да осигурят нужното съфинансиране, или не успяват да изтеглят кредит, или не могат да покриват лихвите по него. Затова заместникът на Трайчо Трайков за пореден път лансира идеята си част от средствата по програмата да бъдат пренасочени за отпускане на нисколихвени заеми. Тази схема ще работи заедно с инструмента "Джереми", чрез който от началото на септември бизнесът може да ползва по-евтини кредити.
Новите заеми ще бъдат прехвърлени от други направления по "Конкурентоспособност", към които има по-слаб интерес от страна на фирмите. Ресурсът ще бъде в размер на 150 млн. евро, посочи Ангелов. Прехвърлянето на средствата обаче може да стане само с разрешение на Еврокомисията, което означава, че процедурата ще заработи най-рано през следващото лято.
Сметките на ведомството на Трайчо Трайков показват, че ако схемата заработи, лихвите по заемите ще паднат до около 5 на сто при сегашните между 9 и 12%, което значително ще облекчи фирмите. Друг е въпросът защо пускането на нисколихвените кредити се забави с няколко години, при положение че стартът на "Конкурентоспособност" бе даден преди 4 години, а до бизнеса са стигнали едва 3% от целия ресурс на програмата от 2.2 млрд. лв.
За да се повиши процентът на усвоените средства, министърът по еврофондовете Томислав Дончев заяви, че трябва да се съкратят сроковете, в рамките на които се изплащат европарите по вече одобрените проекти.
"По част от тях действително се спазва тримесечният срок на плащанията, но при други се чака понякога и повече от половин година", обясни той. Данните показват, че към средата на септември по седемте оперативни програми на ЕС у нас са договорени над 55% от средствата, а реално изплатените са 14.8 на сто, или близо 2 млрд. лв.
Възможност
Национален експортен портал за фирмите ще представи утре Агенцията за насърчаване на малките и средни предприятия. Идеята на интернет страницата export.government.bg е чрез регистрация българските компании да се включат във фирмен каталог, където да представят актуалните си оферти, както и да потърсят бизнес партньори от и към чужбина. В портала е включена и статистическа информация за външната ни търговия, международните пазари и др.