Цените на горивата в световен мащаб тръгнаха надолу. На този фон стойността на колонките у нас е по-ниска средно с 4%. Това обаче не важи за метана, чиято стойност бележи ръст с oколо 46%, информира NOVA

Средната цена на бензина у нас е 3,25 лева, на дизела 3,38 спад с 4% и на двете горива), а на газа 1,25 лв. (10% намаление).  

Според икономиста Михаил Кръстев опасността от рецесия е причината за намаляването на цените на горивата на световните пазари.

"Цената за барел брент ще достигне 130 долара. Това ще се отрази на петрола у нас. Понижението на горивата изглежда е временно. Ако конфликтът в Украйна бъде прекратен, може да се пренасити пазарът. При обратно развитие на нещата, цената отново може да нарасне", предупреди той. И призова да се подпомагат най-уязвимите.

Трябва ли да има таван на цените на горивата

"Намалението на харчовете може да понижи инфлацията", посочи Кръстев. И уточни, че е напълно възможно все пак горивата да достигнат 5-6 лева за литър след въвеждането на новия евроакциз.

istock
istock

Димитър Хаджидимитров от Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива споделя, че за 30 дни бензинът е поевтинял с 30 стотинки, дизелът с 20, а газът с 10 стотинки. Ако се задържи цената на едро, горивата трябва да паднат с още 7 стотинки", прогнозира той. 

Мамят ли с бензиностанции с грамажа на горивата

Малките бензиностанции често не предлагат отстъпката от 25 стотинки, защото не могат да се справят финансово. За сметка на това обаче свалят цените си. До 25 август парите за компенсацията трябва да бъдат възстановени.

У нас и в Гърция цените на горивата са най-високи, а в Турция и РСМ - най-ниски.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg