Лихвите по жилищните заеми в България продължават да се понижават, показват данните на Българската народна банка за март 2025 г.
Според статистиката, средната годишна лихва по новоотпуснатите ипотечни кредити в левове е достигнала 2,46%, отбелязвайки лек спад спрямо февруари. В сравнение с март миналата година намалението е още по-отчетливо – с 0,10 процентни пункта.
Годишният процент на разходите (ГПР) по жилищните кредити също показва положителна за потребителите тенденция – средното му равнище е 2,80%, при 2,82% през февруари и 2,85% година по-рано. ГПР обхваща не само лихвата, но и всички допълнителни разходи, свързани с кредита.
Тихомир Тошев: Кредитите ще растат, но догодина темпото ще се забави
Обемът на новите жилищни заеми в левове е нараснал с 12,1% спрямо предходния месец, достигайки 887,8 млн. лева. На годишна база увеличението е 11,5%. За разлика от това, предоговорените и рефинансираните жилищни кредити бележат спад от 6,8% на месечна база, макар че в сравнение с март миналата година има ръст от 11,9%.

На фона на поевтиняващите ипотечни заеми, потребителските кредити вървят в противоположна посока. Средната годишна лихва по новите потребителски заеми в левове е достигнала 8,93% през март, като се е увеличила както спрямо февруари, така и спрямо март миналата година. Съответно, ГПР при този вид кредити е 9,30%, при 9,05% месец по-рано и 8,88% преди година.
При потребителските кредити също се наблюдава увеличение в обема на новоотпуснатите заеми – с 9,4% на месечна база до 944,8 млн. лева. Предоговорените потребителски кредити и рефинансиранията също нарастват спрямо февруари, но отбелязват спад на годишна база.
Ръст на задлъжнялостта: Кредитите към домакинствата гонят 50 млрд. лева
В сферата на депозитите тенденцията е по-умерена. Средната годишна лихва по новите срочни депозити в левове е леко намаляла през март, достигайки 0,93%. Въпреки това, спрямо март 2024 г., се наблюдава нарастване с 0,20 процентни пункта. При депозитите в евро се отчита по-осезаем ръст – средната годишна лихва е 1,43%, което е с 0,13 процентни пункта повече спрямо февруари и с 0,26 пункта повече на годишна база.
От гледна точка на обемите, депозитите с матуритет в левове са се увеличили с 4,2% спрямо февруари, а тези в евро – с цели 12,1%. На годишна база растежът е още по-значителен – съответно 40,4% за депозитите в левове и 47% за тези в евро.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase