Данните на Българската народна банка към март 2025 г. очертават ясно разминаване в поведението на българските домакинства – докато заемите им растат с ускорени темпове, спестяванията се увеличават значително по-бавно.

Само за година кредитите на домакинствата и НТООД (нетърговски организации, обслужващи домакинствата) са се увеличили с 20.7 процента, докато депозитите – с 11.4 процента. Тази разлика подчертава, че разходите изпреварват натрупването на резерви, а финансовата активност се измества към поемане на задължения.

КЗП разкри нови нелоялни практики при бързите кредити

Общата сума на кредитите, отпуснати на домакинства, достига 48.4 милиарда лева, при близо 2.9 милиона активни заема. Най-често срещаните са в диапазона между 100 хиляди и 250 хиляди лева – именно те формират почти една трета от всички потребителски и жилищни кредити. Въпреки че броят на заемите леко намалява спрямо декември 2024 г. (с 0.1 процента), сумата им продължава да нараства с темп от 4.3 процента за тримесечие. Това означава, че хората теглят по-големи по стойност кредити, а не просто повече на брой.

На този фон депозитите също нарастват – но значително по-умерено. Общата сума, спестена от домакинства, достига 90.8 милиарда лева. Това е ръст от 11.4 процента за година, но той остава чувствително по-нисък спрямо растежа на заемите. Най-разпространени са влоговете между 50 хиляди и 100 хиляди лева, които представляват почти една пета от общата сума на депозитите. Броят на депозитите е близо 9 милиона, но спада с 0.2 процента спрямо предходното тримесечие.

istock
istock

Ситуацията говори за нарастващ апетит към кредитиране и известен спад в спестовната дисциплина. Това може да бъде тълкувано като знак за по-голяма увереност или нужда – но и като рискова тенденция, при която текущото потребление се поставя пред устойчивото натрупване на буфери.

По-голяма защита за кредитополучателите при прехвърляне на лоши кредити

На фона на домакинствата, секторите на нефинансовите и финансовите предприятия също бележат ръст. Кредитите към нефинансови компании достигат 50 милиарда лева, с увеличение от 9.7 процента за година. Водещи по заемане са търговията (26.6 процента дял), преработващата промишленост и бизнесът с недвижими имоти. Почти 76 процента от заемите в този сектор са на стойност над 1 милион лева. Финансовите предприятия също увеличават своите кредити – с 13.4 процента до 8.74 милиарда лева, а депозитите им растат с 18.3 процента до 4.58 милиарда лева.

Като цяло, общият обем на всички кредити в страната възлиза на 107.1 милиарда лева, докато депозитите достигат 142.2 милиарда. Но зад тези числа се крие ясно изразен тренд: българинът в последната година е увеличил заемите си почти два пъти по-бързо, отколкото е увеличил спестяванията си. Това е факт, който трябва да се следи внимателно – както от финансовите институции, така и от самите граждани.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase