През второто полугодие на 2024 г. броят на потребителите, сключили договори за жилищен или ипотечен заем чрез регистриран от БНБ кредитен посредник, е достигнал 9479. Това показват данните от Българската народна банка, публикувани в официалния ѝ отчет за дейността на посредниците по Закона за кредитите за недвижими имоти на потребителите (ЗКНИП).

От общия брой сключени договори 9362 са с банки, а 117 — с финансови институции, лицензирани по чл. 3а от Закона за кредитните институции. Общата стойност на договорите, сключени с банки чрез посредници, възлиза на 2,076 млрд. лв., докато тези с финансови институции са на стойност 6,18 млн. лв.

Съдът: Не дължите скритите разходи в договора за кредит

В сравнение с първото полугодие на същата година се отчита нарастване както в броя, така и в обема на сключените кредити. През януари–юни 2024 г. договори чрез посредници са подписали 8533 души (с около 11% по-малко спрямо второто полугодие). От тях 8413 са били с банки, а 120 — с финансови институции. Стойността на тези кредити е била съответно 1,725 млрд. лв. за банковите и 3,24 млн. лв. за небанковите финансови институции.

istock
istock

Броят на регистрираните кредитни посредници в страната остава непроменен през цялата 2024 г. – 116 организации, вписани официално в регистъра на БНБ по ЗКНИП.

Банкерите у нас не очакват увеличение на проблемните кредити

Наблюдаваният ръст в обемите и броя на ипотечните кредити, сключени чрез посредници през второто полугодие, показва засилена активност на пазара на жилищно финансиране. Данните затвърждават ролята на кредитните посредници като ключов канал между банките и потребителите при търсене на изгодни условия за жилищно финансиране.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase