92 глоби от 5000 лв и 65 протокола с предупреждения са наложили само за ден служителите на ОДМВР-Пловдив заради неспазване на мерките срещу епидемията от коронавирус.

Това съобщи кметът Здравко Димитров след конферентна връзка с директорът на ОДМВР ст. комисар Йордан Рогачев.

Санкциите са наложени по приетият миналата седмица Закон за извънредното положение.

В екипите, които следят за прилагането на противоепидемиологичните мерки на територията на Пловдив участват Общинска полиция, ОП „Общинска охрана“ и Пловдивския общински инспекторат.

Забраняват безцелното пътуване и разходките в парка

Най-много сигнали за нарушения има от кварталите с етническо население, но и в останалите има много санкционирани граждани.

Според Закона за извънредното положение, който наруши или не изпълни въведени с акт на министъра на здравеопазването или директор на регионална здравна инспекция противоепидемични мерки се наказва с глоба в размер на 5000 лв.

istock
istock

Когато нарушението е извършено от едноличен търговец или юридическо лице, се налага имуществена санкция в размер на 15 000 лв.

Санкции могат да налагат от държавни здравни инспектори или от длъжностни лица, определени от директора на РЗИ, длъжностни лица, определени от директорите на ОДМВР или длъжностни лица, определени от кметовете на общини.

Удължават срока на извънредното положение

Хубавото време повлия и на много хора в София през уикенда да излязат на разходка. Това провокира Столична община да затегне мерките по време на извънредното положение, прието заради разпространението на коронавируса у нас.

istock
istock

Екипите на столичната полиция засилиха проверките в паркове и пешеходни зони. От вчера се съставят и актове за нарушения на забраната. 

"5000 лева са много пари – това е размерът на глобата. Но не го правете заради парите, направете го заради хората, които обичате и за това отново да бъдем заедно по улиците, в парковете, в кафенетата", информира кметът на София Йорданка Фандъкова чрез профила си във Фейсбук..

"Забраната е за паркове и градинки, за обществените места има забраната за струпване на хора. У нас има съставени над 300 акта за такива нарушения. Колегите първо предупреждават, но има хора, които не се вслушват и биват санкционирани", заяви пред NOVA  главният секретар на МВР Ивайло Иванов.

"Към този момент над 25 000 са гражданите, поставени под карантина. Но тази цифра се променя постоянно, тъй като има нови случаи, а на някои 14-дневната карантина е изтекла. Това е ежедневнопроменяща се цифра. Полицаите при извършване на полицейска проверка могат по ЕГН да проверят дали това лице трябва да е под карантина вкъщи", обясни той.

Ако карантината е нарушена или се образува досъдебно производство, или се извършва проверка. Образувани са над 300 досъдебни производства за такова нарушение.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg