Жилищните заеми в България продължават да бъдат едни от най-евтините в Европа, а ипотечното кредитиране бележи нови рекорди. Това стана ясно от коментар на кредитния консултант Тихомир Тошев, който гостува в ефира на NOVA и анализира тенденциите на пазара на кредити и депозитите в страната.

Истината е, че лекото намаление на лихвите по ипотечните кредити, което се вижда в момента, е заради промоционална оферта на определена банка. Водещите банки запазват нивата си, но и така оставаме с едни от най-ниските лихви в Европа – само в България и Малта те са толкова ниски“, коментира Тошев.

Експерти очакват имотите да поскъпнат с до 15% след въвеждането на еврото
 

По думите му, през юни в страната е било отпуснато рекордно количество ипотечни кредити – над 1,2 млрд. лева, а броят на изтеглените заеми е нараснал с 15% спрямо миналата година.

Банките продължават да са много ликвидни. Кредитите растат, но растат и депозитите – вече сме спестили над 92 млрд. лева“, допълни той.

Във връзка с предстоящото присъединяване към еврозоната, Тошев очаква лихвите по ипотеките да останат стабилни:

След влизането в еврозоната лихвите ще останат около сегашните нива. Банките ще намерят алтернативи за използване на свободните пари, а много от тях ще продължат да се ориентират към вътрешните индекси, които най-добре отразяват ситуацията у нас.

istock
istock

Експертът коментира и решението на парламента за безплатни тегления и преводи по т.нар. „основна сметка“, което ще важи за до 10 тегления на пари в брой и до 3 превода месечно.

Имотният пазар в България: Ръст от 15% и какво търсят купувачите преди eврозоната

Като сума няма да спестим нещо главоломно – между 6 и 15 лева месечно, но за много хора, особено пенсионери и хора без банкови сметки, това е от значение“, обясни Тошев.

Той подчерта, че най-голямото предимство на тази сметка е възможността левовете да бъдат автоматично превалутирани на 1 януари 2025 г. по официалния курс 1,95583.

В момента виждаме хора, които се опитват да обменят левове в чейндж бюра на по-неизгоден курс – 1,97 или 1,98 за евро. Вместо това е по-добре да открият основна сметка и да внесат парите си там“, препоръча консултантът.

Тази сметка е резултат от европейска директива – всеки гражданин на ЕС има право на такава. Тя е без такси и е предназначена за хора, които досега не са използвали банкови услуги. С нея могат да получават пенсии или социални помощи и да теглят безплатно до 10 пъти месечно“, каза още Тошев.

istock
istock


Експертът призова хората без банкови сметки да се възползват:

Препоръчвам на всички, които нямат сметка, да си открият такава. Това е добър начин да се избегнат излишни разходи и да се осигури най-изгодното превалутиране при преминаването към еврото.

Експерт: С приемането ни в еврозоната цените на имотите ще се успокоят

Припомняме, че парламентът реши да не се начисляват такси за до десет тегления месечно на пари в брой от платежна сметка за основни операции на терминално устройство АТМ или ПОС на обслужващата банка. Промяната в Закона за платежните услуги и платежните системи беше приета на второ четене единодушно със 150 гласа „за“.

Според гласуваните изменения потребителят ежемесечно ще може да инициира и до три кредитни превода, включително чрез системите за онлайн банкиране на обслужващата банка, за които не се начисляват такси. 

Платежна сметка за основни операции е сметка, в която постъпват средства от трудови възнаграждения, пенсии, помощи и обезщетения по социалното осигуряване и социалното подпомагане, стипендии за ученици, студенти и докторанти и лихвите върху тях. За регулярно обслужване на сметката не се начисляват такси. 

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase