Безработните, решили да работят в селското стопанство, няма да губят правото си на социални помощи. Правилата, по които ще се наемат сезонни работници, вече са обнародвани в "Държавен вестник".

В законодателството, свързано с извънредното положение, са предвидени различни варианти за земеделците, които да облекчат наемането на сезонна работна ръка.

Онлайн трудови договори могат да заявяват земеделци

Безработните лица в трудоспособна възраст, които получават месечна помощ по Закона за социално подпомагане и не са включени в програмите за заетост, може да сключат трудови договори за краткотрайна сезонна селскостопанска работа - до 14 дни месечно, но не повече от 120 дни годишно. Това време не се признава за трудов стаж, но те няма да загубят социалните си помощи.

Досега разрешените еднодневни договори вече могат да се сключват за повече от един ден, с краен срок на прилагане до 31 октомври.

istock
istock

Трудовият договор е с нормална продължителност на работното време за деня - до 8 часа, като страните по него могат да договорят работа за 4 или 6 часа.

По 290 лв. за най-пострадалите в кризата

Работодателят - регистриран земеделски производител, може да получи образците на трудови договори от съответната дирекция „Инспекция по труда“ лично или по електронен път.

Трудовото възнаграждение се изплаща в деня на изтичане на срока на трудовия договор срещу разписка, която е неразделна част от договора.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg