Проучванията показват, че потребители до 30-годишна възраст вземат кредити, за да отидат в чужбина или за да си купят модерна техника и дрехи. Не са малко и тези от тях, които харчат цялата си заплата в нощни заведения и казина. Затова им се налага да изтеглят заем, за да запълнят дупките в бюджета си до следващата заплата.
„Необмислените покупки и честото вземане на пари назаем са показател за липсата на финансова култура и грамотност при подписване на договори за кредит и неправилно разпределяне на приходите и разходите“, алармират от камарата.
Данните на ЧСИ за длъжниците към ноември 2024 г. показват тревожни тенденции. Броят на тези от тях до 20-годишна възраст е 4000. На възраст до 25 години са 36 000 длъжници, а в групата между 25 и 30 години са 80 000 души.
„Забелязва се устойчива тенденция да се увеличава делът на тези, които прибягват до заеми, бързи и потребителски кредити. Това са хора, които са в началото на своята трудова кариера, част от тях студенти. Изпитват затруднения при месечното изплащане на вноските, защото самите те работят сезонно или ако са на постоянна работа, основно в сферата на услугите, те са ниско платени“, сочат от Камарата на ЧСИ.
Поколението, което затъва в дългове
И допълват, че влизането в дългова спирала на младежите може да съсипе не само обещаващата им кариера, но и цели животи.
„Затова, водена от ангажимента с към обществото, Камарата на ЧСИ адресира проблема чрез национална кампания „Управление на лични финанси и кредити – основни правила и информирани решения“ през учебната 2024/2025 г. В класните стаи ще влязат съдебни изпълнители, които ще изнасят лекции, съдържащи насоки за: грижа за личните финанси, управление на приходите и разходите, планиране на кредити и базови знания за тях“, обясняват инициативата си съдебните изпълнители.
Инициативата цели да предостави базови полезни знания по управление на личните финанси на младежите между 17 и 19 години и ще започне в столичното 127-мо СУ „Иван Николаевич Денкоглу“.
При срещите си с учениците от 11-ти и 12-ти клас те ще дадат примери от практиката, онагледяващи резултата от необмислени действия, които могат да поставят младежите в трудна финансова ситуация.
„Учениците в 11-ти и 12-ти клас предстои да влязат в стопанско-икономическия живот на страната. Именно те следва да бъдат подготвени за новите отговорности и предизвикателства, пред които ще се изправят“, посочва от камарата.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
2