Драстично разминаване в прогнозите за цената на природния газ и искания за мащабни скокове в крайните сметки за отопление – това показват официалните заявления на топлофикационните дружествата до КЕВР.
Докато в София и Велико Търново се готвят за повишения от над 25%, единствено в Русе предлагат пълно замразяване на тарифите, разкривайки абсурдна картина на енергийния пазар у нас.
Софийският залог: Сметки нагоре с 29% при прогнозен скок на горивото
Столичната „Топлофикация София“ предлага най-сериозното натоварване за потребителите. Дружеството настоява за крайна цена на топлинната енергия от 89,63 евро/MWh – директен скок с 29% спрямо сегашните нива.
Нов модел за такса сградна инсталация: Кой ще плаща по-скъпо за парно
Този разчет е изграден върху песимистична прогноза за суровината: София очаква природният газ за новия период да струва средно 44 евро/MWh. Това представлява увеличение с близо 25% на цената на синьото гориво спрямо предходната година. Към това столичното дружество добавя и искане за 18,7% по-висок фонд за заплати, който да достигне 60,6 млн. евро.
Социалният натиск във Велико Търново и рекордът във Враца
Във Велико Търново цената на парното се предлага да стане 87,01 евро/MWh (ръст от 26%). Тук водещият аргумент е „цената на труда“. При средна заплата за бранш „Енергетика“ от 1835 евро, служителите в търновската топлофикация получават едва 1345 евро. За да се покрие тази разлика от близо 27%, дружеството настоява за 24% ръст на разходите за персонал (до 1,2 млн. евро) – сума, която директно се калкулира в сметките на гражданите. Абсолютният рекорд в исканията обаче принадлежи на Враца, където заявеното поскъпване на парното надхвърля 49%.
Парадоксът на Плевен и изключението „Русе“
Истинският въпрос пред КЕВР идва от огромните разлики в прогнозите за едно и също гориво:
- Плевен: Тук прогнозата за цената на газа е значително по-ниска от софийската – 35,45 евро/MWh (ръст от само 3,4%). На тази база плевенското дружество иска по-умерено увеличение на крайната цена на парното от 11,3% (до 53,26 евро/MWh).
Омбудсманът скочи срещу „Топлофикация София“ за 30% скок на цените
- Русе – единственият „остров на стабилността“: В дунавския град предлагат прецедент за този регулаторен период – 0% промяна. Те настояват крайната цена за потребителите да остане 49,90 евро/MWh, без да я обвързват с общата вълна на поскъпване.
- Варна, Бургас и Разград: Морската столица залага на символична корекция от 3,9%, докато в Бургас и Разград се готвят за повишение от около 15%.
Критичната точка: Кой греши в сметките?
Разликата от близо 9 евро в прогнозната цена на газа между София (44 евро) и Плевен (35,45 евро) е „ябълката на раздора“. Няма икономическа логика едно и също гориво да бъде калкулирано по толкова различен начин за един и същ период.
Предстои тежка битка в КЕВР през юни. Ако регулаторът наложи единна, по-ниска прогнозна цена за газа, исканите от София 29% поскъпване вероятно ще бъдат драстично орязани. Окончателният отговор кой ще плати сметката ще бъде даден на 1 юли.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase