20 хиляди сигнала за нарушени трудови права


Те са получени във структурите на КНСБ за миналата година

Близо 20 хиляди сигнала за нарушени трудови права са получени във структурите на КНСБ за миналата година, най много са те за здравословните и безопасни условия на труд, заплащането и ползването на почивките и отпуските.

За първи път синдикатът е изготвил и класация - "Топ 10“ на нарушенията, за които се жалят работещите. 

В Топ 10 от оплакванията е: "Възлагат ми работа, която не е свързана със задължения по длъжностна характеристика". Следват: "Не се извършват профилактични медицински прегледи", "Не ми заплащат труда за работа, която поемам на отсъстващ колега", "Не ми дават възможност да ползвам целия платен годишен отпуск", "Назначен съм на една длъжност, а работя друго".

От КНСБ обаче се тревожат от новите сигнали. Въвеждат се неизпълними за работниците норми. Вицепрезидентът на профсъюза Тодор Капитанов:

Фирми масово не спазват 8-часовия работен ден

 "Това е новото острие на работодателите - да не заплащат достатъчно труда на работниците и служителите и затова те стоят на минималното възнаграждение или  по-малко от него за страната".

istock
istock

Не липсват и оплаквания за тормоз на работното място. От синдиката показват снимка на саморъчно написана от директор на учреждение бележка със заплаха към служителите:

Кои са най-разпространените форми на недеклариран труд

"Пише: "Да не се лепят найлонови пликове по гишетата!!!". Търкал съм всичко със спирт и, забележете: "и ще чупя ръце, ако пак видя найлона", и подписът, това е подписът на работодателя. Няма да поменаваме кой е. Той ако има смелост, ще си каже кой е и защо го е направил".

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg