Защо бизнесът се оплаква от недостиг на квалифицирани кадри


Само ниските заплати ли са причината за липсата

Защо бизнесът се оплаква от липса на квалифицирани хора? Само ниските заплати ли са причината за недостига на кадри?

Темата коментираха пред NOVA зам.-председателят на БСК Мария Минчева, финансистът Владимир Сиркаров и изпълнителният директор на "Българска предприемаческа асоциация" - "БЕСКО" (BESCO) Добромир Иванов.

„Един от факторите за липсата на квалифицирани кадри е случващото се в образователната система. Втори фактор е застаряващото население в цяла Европа. влияние оказва и миграцията”, обясни Мария Минчева. По думите ѝ за последната година основен проблем за бизнеса е липсата на хора – дори и при предлагане на високи заплати.

Къде се търсят най-много работници

„Има случаи, в които компании не могат да назначат служители, независимо от това колко високо е заплащането. Просто няма хора. Понякога – колкото и висока заплата да дадеш – няма хора”, категоричен е Иванов.

istock
istock

„Липсата на квалифицираната работна ръка е факт. Това е свързано с дефицитите в образователната система. Но имаме и някои чисто културни характеристики, касаещи трудовата ни етика. Освен това сме и развиваща се икономика, тоест тепърва натрупваме капиталова база, технологии и ноу хау как се прави бизнес. Тоест производителността на труда е един от важните компоненти, който трябва да бъде интегриран в разговора за заплати”, подчерта Сиркаров.

Целия разговор гледайте във видеото. 

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg