Икономист: С Бюджет 2022 местим парите от единия джоб - в другия


Ако вземате повече от 25% от труда на някого, вие му убивате всякакви стимули, счита той

"С Бюджет 2022 се отвори Кутията на Пандора, което не биваше да се прави, да се опитваме да местим от единия джоб - в другия и да създаваме усещането, че реално сме забогатели. Не, не сме забогатели - разпределяме това, което изкарва икономиката, през бюджета". 

Този коментар направи пред БНР икономистът Кузман Илиев.

"Когато започнеш да раздаваш на всички по-гласовити групи, това прави впечатление на други, които се чувстват ощетени, някои виждат възможност, като нададат вой, да получат и те от баницата. Проблемът е, че по този начин не ставаме по-богати, няма как да станем по-богати с една и съща сума пари. Взема се от едни, за да се даде на други - това е цялата философия на бюджета", обясни той.

Икономист: Натискът за вдигане на доходите е очакван

Според него по политически принцип се решава от кого да се вземе и на кого да се даде:

istock
istock

"За съжаление доста далече се стигна с тази робинхудщина. ... Политиците се занимават с едно простичко нещо - рейтинг. Критериите са електорални - независимо кой е на власт. Може да го наричаме модел "джипка", "стартъп", както искаме. Едно и също се случва и това е много жалко".

Повече пари в бюджета за полицаите и охранителите в затворите иска ГЕРБ

По думите на икономиста ще може да се говори за смяна на модела, когато държавата взема не 50%, а 25% от това, което са изкарали с труда си хората:

"Ако вземате повече от 25% от труда на някого, вие му убивате всякакви стимули. Когато раздавате политически, създавате паразитизъм и всяка една група ще си иска по-голямо парче от баницата. Защото всеки иска да получи едни пари на готово"

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg