14 милиона лева глоби са отнесли работодатели, наемали работници без договор и бавили заплати, показват отчетите за първите 9 месеца на годината на Главна инспекция по труда.
Общо 42 601 проверки са извършили инспектори, установените нарушения са 200 234. Над 57% от установените проблеми са заради липса на договори или неспазването им. 42 хиляди души пък работели по 8 часа с официален договор за половин работен ден.
52 млн. лева са изплатили шефовете на служителите си за първите девет месеца на годината след проверките на ГИТ.
Работодатели с 14 млн. лв. глоби
Над 57% от установените проблеми са заради липса на договори или неспазването им
Още от Осигуряване
- Пенсия за инвалидност: как работи системата и какво ви се полага
- Прекъснати здравни права: как да ги възстановите стъпка по стъпка
- Болнични без изненади: кой плаща, колко и кога
- Закупуване на осигурителен стаж – кога и как е възможно
- Плащаш здравни вноски всеки месец — ето какво получаваш в замяна
- Осигуряването „на минимума": колко ви струва при пенсиониране
- Защо нетото ви е по-малко от заплатата в договора
- Пенсия и други доходи: Какво се случва, когато продължавате да работите
- Отложено пенсиониране – заслужава ли си да работите след пенсионна възраст
- Минимален и максимален осигурителен доход: Пълният наръчник за всеки работещ
- Останах без работа: На какво обезщетение имам право
- Работа в чужбина и пенсията у дома: Как да не загубите нито ден стаж
- Осигурителен стаж от А до Я: Правата, които работещите в България често пропускат
- Разгадайте формулата за пенсия: Ключът към по-високи доходи за старост
- Вашата втора пенсия: Пълен наръчник от вноската до получаването
- Самоосигуряване без главоболия: Как да избегнем най-честите грешки пред НАП
- Как да увеличите бъдещата си пенсия: Всичко за трите стълба на пенсионното осигуряване у нас
- Къде отиват осигуровките ви и какво получавате срещу тях
- Как се изчислява майчинството у нас и каква сума да очаквате
- Срокове и ограничения при обезщетението за безработица